بررسی اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی

یک فعال اقتصادی گفت: اقتصاد مقاومتی اولین بار در دیدار کارآفرینان با مقام معظم رهبری در شهریور سال 1389 مطرح گردید. در همین دیدار، رهبر معظم انقلاب اقتصاد مقاومتی را معنا و مفهومی از کارآفرینی معرفی و برای نیاز اساسی کشور به کارآفرینی نیز دو دلیل فشار اقتصادی دشمنان و آمادگی کشور برای جهش را معرفی و امسال را نیز به همین عنوان نامگذاری کردند.

محمد رضایی در گفتگو با خبرنگار ایسنا-منطقه گلستان، افزود :امروزه جمهوری اسلامی در حوزه‌های اقتصادی خود با مسائل یا مفاهیمی مواجه است که به هیچ عنوان، تاکنون چه در عرصه‌ی نظر و در کتاب‌های درسی و چه در عرصه‌ی عمل و تجارب بشری، مشابه و مابه‌ازای واقعی نداشته است. بنابراین خود انقلاب اسلامی مکلّف به نوآوری و ابتکار و نظریه‌پردازی و الگوسازی در این عرصه‌های جدید اقتصادی است. هر کشوری که علم استکبارستیزی را برپا کند، نیازمند چنین الگوهایی است. یکی از این مفاهیم، اقتصاد مقاومتی است.

وی با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی در کشور در تمامی عرصه ها تعریف می شود اشاره کرد: اینگونه نیست که تنها عرصه اقتصادی مد نظر باشد، به واقع اقتصاد مقاومتی یعنی فعال سازی تمام سلول های یک جامعه ، یعنی تولید کننده و کارآفرین ، هنرمند و بازیگر ، مدرس دانشگاه و معلم مدرسه و ... همه و همه باید تلاش کنند.

این فعال اقتصادی بیان کرد: امروزه شاهد هستیم که بازارچه های عرضه محصولات اقتصاد مقاومتی راه اندازی می شود ، کارگاههای اقتصاد مقاومتی راه اندازی می شود ولی آیا این در سطح کل دستگاههای اجرایی نهادینه و فراگیر شده است یا اینکه تنها تعدادی نهاد و سازمان در این راستا قدم برداشته اند؟ آیا بانکها وموسسات پولی و بانکی اقتصاد مقاومتی را قبول دارند؟ آیا بورس و سرمایه گذاری با اقتصاد مقاومتی تطبیق پیدا کرده است؟ آیا معلم کلاس اول ابتدایی دانش آموز ما، اقتصاد مقاومتی را قبول دارد؟

رضایی ادامه داد: اینکه ما سخنان پر مغز مقام معظم رهبری را تنها به شعاری تبدیل کنیم و بر روی نامه های اداری درج کنیم، آیا در حال اجرای سیاستهای و منویات مقام معظم رهبری هستیم ؟ اگر اینگونه است سخت در اشتباهیم . بسط فرهنگی موضوع درستی است اما می بایست در جهت اقدام و عمل قدم برداشت.

وی اظهار کرد: مقام معظم رهبری امسال را سال اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل نامگذاری کردند اما چه اتفاقی افتاده است که ما در ادارات اقتصاد مقاومتی را بعضا با صرفه جویی اشتباه گرفته ایم. آیا غیر از این است که اقتصاد مقاومتی با ریاضت اقتصادی تفاوت دارد؟

این فعال اقتصادی گفت: مگر غیر از این است که نباید کاری صورت پذیرد که بهره وری پائین بیاید؟ هنر یکی از عرصه هایی است که در عین فعالیت در زمینه فرهنگی و هنری با مباحث اقتصادی نیز عجین است.

رضایی هنرمند یک سرباز اقتصاد مقاومتی دانست و افزود: اگر به هنرمندان ما به عنوان بخشی از جامعه فعال نگاه کنیم که اتفاقا طیف وسیعی از افراد را پوشش می دهد، هنرمند از جان و دل و وقت و توان خودش در راستای نشان دادن فعالیت هایش تلاش می کند اما چرا نباید اینها را ساماندهی کرد؟

وی تصریح کرد: با راه اندازی مجموعه های اقتصادی در روستاها و محوریت روستاهای بزرگ و مراکز بخشها، می توان در این راستا قدم برداشت. ارزانترین و کم هزینه ترین کارگاههای تولیدی را می توان با آموزش درست در منازل روستاییان راه اندازی کرد . اینکار می تواند به سرانه درآمد روستاییان نیز کمک کند. ایجاد ارزش افزوده برای روستاییان می تواند اثرات فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی در سطح بخش، شهرستان، استان و کشور داشته باشد.
این فعال اقتصادی در پایان افزود: با آموزش درست و فرهنگ سازی در راستای بوم گردی، می توان روستاییان را هدایت کرد و با ارتباط بین آنها و مجموعه های اقتصادی که اشاره شد، می توان درآمد آنها را نیز تضمین کرد .

گلستان
خبرنگار: 1036
انتهاي پیام

برچسب(ها): اقتصاد مقاومتی، ایسنا، گلستان، مقام معظم رهبری

چهارشنبه 14 مهر 1395